|
|
Yamaha Saluto RX |
| Type | 4 Stroke, Air Cooled, SOHC, 2-Valve |
|---|---|
| Engine cc | 110 cc |
| Maxpower | 7.3 bhp @ 7000 rpm |
| Max torque | 8.5 Nm @ 4500 rpm |
| Engine bore | 50.00 mm |
| Stroke | 56.20 mm |
| Fuel System | Carburetor |
| Compression Ratio | 9.9:1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 4 |
| Clutch | Wet, Multiple Disc |
| Starting Method | Kick and Self Start |
| Mileage | 82 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 95.00 Kmph |
| Length | 2020 mm |
|---|---|
| Width | 740 mm |
| Height | 1045 mm |
| Seat Height | 785 mm |
| Wheelbase | 1255 mm |
| Ground Clearance | 175 mm |
| Fuel Tank | 7.20 liter |
| Fuel Tank Reserve | 1.60 |
| Weight | 98 kg |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | Telescopic Fork |
|---|---|
| Suspension Rear | Swingarm |
| Wheel Front Type | 18 inch |
| Wheel Rear Type | 18 inch |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 80/100 - 18 |
| Tire Rear | 80/100 - 18 |
| Brake Front | Drum |
| Brake Front Diameter | 245 mm |
| Brake Rear | Drum |
| Brake Rear Diameter | 130 mm |
| Battery Type | Maintenance Free |
|---|---|
| Battery Capacity | 12 V,5.0 Ah / 5.0 Ah (10 HR) |
| Battery Voltage | 12 V |
| Head Lamp | Halogen bulb 12V,35/35Wx1 |
| Turn Lamp | Bulb |
| Ignition | TCI (Transistor Controlled Ignition) |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | Bulb |
| Speedometer | Analogue |
|---|---|
| Odometer | Analogue |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Single Piece |
| Frame | Diamond |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |