|
|
Avon E Lite |
| Type | Triple Mode: Power, Manual, Motor & Pedal Assist |
|---|---|
| Maxpower | NA |
| Max torque | NA |
| Fuel System | - |
| Compression Ratio | NA |
| Cooling System | - |
| Clutch | - |
| Starting Method | Self Start Only |
| Mileage | 50 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 24.00 Kmph |
| Weight | 56 kg |
|---|---|
| Maxload | 80 |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | - |
|---|---|
| Suspension Rear | - |
| Wheel Front Type | -16 inch |
| Wheel Rear Type | -18 inch |
| Tire Type | Tube |
| Tire Front | -2.50 - 16 |
| Tire Rear | -2.50 - 18 |
| Brake Front | Drum |
| Brake Front Diameter | - |
| Brake Rear | Drum |
| Brake Rear Diameter | - |
| Battery Type | LA Sealed Maintenance Free Rechargeable |
|---|---|
| Battery Capacity | 48V, 12 Ah |
| Battery Voltage | 48 V |
| Head Lamp | - |
| Turn Lamp | - |
| Ignition | - |
| Pass Switch | - |
| Tail Light | - |
| Speedometer | Analogue |
|---|---|
| Odometer | - |
| Techometer | - |
| Tripmeter | - |
| Fuel Indicator | - |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | - |
| Frame | - |