|
|
Bajaj Discover 125 Disc |
| Type | Single Cylinder, 4-Stroke, SOHC, DTS-i Engine |
|---|---|
| Engine cc | 124.5 cc |
| Maxpower | 11 PS @ 7500 rpm |
| Max torque | 11 Nm @ 5500 rpm |
| Fuel System | Carburetor |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 5 |
| Clutch | Wet, Multi Plate |
| Starting Method | Kick and Self Start |
| Mileage | 60 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 100.00 Kmph |
| Length | 2035 mm |
|---|---|
| Width | 760 mm |
| Height | 1085 mm |
| Seat Height | 805 mm |
| Wheelbase | 1305 mm |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Fuel Tank | 8.00 liter |
| Fuel Tank Reserve | 1.00 |
| Weight | 121 kg |
| CBS | Yes |
|---|
| Suspension Front | Telescopic, 140 mm Fork Tavel |
|---|---|
| Suspension Rear | Twinshocks, Nitrox(Gas Filled), 120 mm Rear Wheel Travel |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 2.75-17 |
| Tire Rear | 3.00-17 |
| Brake Front | Disc |
| Brake Rear | Drum |
| Battery Type | MF |
|---|---|
| Battery Capacity | 12 V, 5 Ah |
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | Halogen With LED DRL |
| Turn Lamp | Bulb |
| Ignition | Digital Twin Spark Ignition |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Standard |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |
| Colors | Black, Blue, Red |