| Type | 178.6cc, 4-stroke, DTS-i, air cooled, single cylinder, BSIV |
|---|---|
| Engine cc | 178.6 cc |
| Maxpower | 16.8 Bhp @ 8500 rpm |
| Max torque | 14.22 Nm @ 6500 rpm |
| Engine bore | 63.50 mm |
| Stroke | 56.40 mm |
| Fuel System | Carburator |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 5 |
| Clutch | Wet Multiplate Clutch |
| Starting Method | Electric Start |
| Mileage | 40 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 122.00 Kmph |
| Length | 2035 mm |
|---|---|
| Width | 765 mm |
| Height | 1115 mm |
| Seat Height | 790 mm |
| Wheelbase | 1345 mm |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Fuel Tank | 15.00 liter |
| Fuel Tank Reserve | 1.00 |
| Weight | 145 kg |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | Telescopic 130mm stroke |
|---|---|
| Suspension Rear | Triple rated spring, 5 way adjustable with 101mm travel nitrox shock absorber |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 90/90 x 17″ |
| Tire Rear | 120/80 × 17″ |
| Brake Front | Disc |
| Brake Front Diameter | 260 mm |
| Brake Rear | Disc |
| Brake Rear Diameter | 230 mm |
| Battery Type | Maintenance Free |
|---|---|
| Battery Capacity | 9 Ah |
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | 35W/35W Halogen |
| Turn Lamp | Yes |
| Ignition | CDI |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | Yes |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Techometer | Analogue |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Clip Type |
| Frame | Double Cradle |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |
| Colors | Black |