|
|
Bajaj Pulsar 220 F |
| Type | 4-Stroke, DTS-I, Oil Cooled, Single Cylinder |
|---|---|
| Engine cc | 220 cc |
| Maxpower | 20.76 bhp @ 8500 rpm |
| Max torque | 19.12 Nm @ 7000 rpm |
| Engine bore | 67.00 mm |
| Stroke | 62.40 mm |
| Fuel System | Carburetor |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Gears | 5 |
| Clutch | Wet, Multi Plate |
| Starting Method | Self Start Only |
| Mileage | 40 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 136.00 Kmph |
| Length | 2035 mm |
|---|---|
| Width | 750 mm |
| Height | 1165 mm |
| Seat Height | 795 mm |
| Wheelbase | 1350 mm |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Fuel Tank | 15.00 liter |
| Fuel Tank Reserve | 3.20 |
| Weight | 150 kg |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | Telescopic With Anti - Friction Bush |
|---|---|
| Suspension Rear | 5 Way Adjustable Nitrox Shock Absorber |
| Wheel Front Type | -17 inch |
| Wheel Rear Type | -17 inch |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | -90/90 - 17 |
| Tire Rear | -120/80 - 17 |
| Brake Front | Disc |
| Brake Front Diameter | 260 mm |
| Brake Rear | Disc |
| Brake Rear Diameter | 230 mm |
| Battery Type | Maintenance Free |
|---|---|
| Battery Capacity | 12 V Full DC |
| Battery Voltage | 12 V |
| Head Lamp | Low - Projector Lamp 55 W, High - Ellipsodial Lamp 55 W |
| Turn Lamp | Bulb |
| Ignition | Digital Twin Spark |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Clip On |
| Frame | Double Cradle Down Tube |