| Type | 4-Stroke, 4 Valves, DOHC, Liquid Cooled |
|---|---|
| Engine cc | 249 cc |
| Maxpower | 28.16 bhp @ 9800 rpm |
| Max torque | 21.61 NM @ 8000 rpm |
| Engine bore | 61.20 mm |
| Stroke | 72.00 mm |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Compression Ratio | 11.2:1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 6 |
| Clutch | Multi-Disc in Oil Bath |
| Starting Method | Self Start Only |
| Mileage | 30.5 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 145.00 Kmph |
| Length | 2080 mm |
|---|---|
| Width | 810 mm |
| Height | 1125 mm |
| Wheelbase | 1400 mm |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Fuel Tank | 17.00 liter |
| Weight | 159 kg |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | 110 mm, Telescopic Forks |
|---|---|
| Suspension Rear | 120 mm, Telescopic Coil Spring |
| Wheel Front Type | 17 inch |
| Wheel Rear Type | 17 inch |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 110/70R - 17 |
| Tire Rear | 140/60R - 17 |
| Brake Front | Disc |
| Brake Rear | Disc |
| Battery Voltage | 12 V |
|---|---|
| Turn Lamp | LED |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Split |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |