|
|
Dayang Runner Bullet |
| Type | Four Stroke Petrol Engine |
|---|---|
| Engine cc | 100.54 cc |
| Maxpower | 4.8 kw at 7500 rpm |
| Max torque | 7 N.m at 5500 rpm |
| Engine bore | 48.82 mm |
| Stroke | 53.71 mm |
| Fuel System | Carburetor |
| Compression Ratio | 8.8 : 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 4 |
| Clutch | Multiple wet |
| Starting Method | Kick & Self starter |
| Mileage | 50 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 102.00 Kmph |
| Length | 2060 mm |
|---|---|
| Width | 785 mm |
| Height | 1268 mm |
| Wheelbase | 1290 mm |
| Ground Clearance | 182 mm |
| Fuel Tank | 14.00 liter |
| Fuel Tank Reserve | 1.20 |
| Weight | 122 kg |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | Hydraulic Telescopic |
|---|---|
| Suspension Rear | Coil spring Hydraulic |
| Wheel Front Type | 1.85-18 |
| Wheel Rear Type | 2.15x18 |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 2.75-18 |
| Tire Rear | 3.25-18 |
| Brake Front | Disc |
| Brake Rear | Drum |
| Battery Type | Maintenance Free |
|---|---|
| Battery Capacity | 12V7Ah |
| Battery Voltage | 12 V |
| Head Lamp | 12V 35W/35W 5W |
| Turn Lamp | 12V 10W |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | 12V 21/5W |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Analogue |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Single Piece |
| Frame | Double Cradle |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |