| Type | Liquid Cooled L Twin, 8 Valve, Desmodromic |
|---|---|
| Engine cc | 955 cc |
| Maxpower | 157 bhp @ 10500 rpm |
| Max torque | 107.4 Nm @ 9000 rpm |
| Engine bore | 100.00 mm |
| Stroke | 60.80 mm |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Gears | 6 |
| Clutch | Wet Multi-plate With Self Servo Slipper Function, |
| Starting Method | Self Start Only |
| Mileage | 17 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 264.00 Kmph |
| Length | 2056 mm |
|---|---|
| Width | 810 mm |
| Height | 1115 mm |
| Seat Height | 830 mm |
| Wheelbase | 1431 mm |
| Fuel Tank | 17.00 liter |
| Weight | 195 kg |
| ABS | Yes |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | Showa 43mm Inverted Fork With Spring Preload |
|---|---|
| Suspension Rear | Sachs Gas-charged Shock With Spring Preload |
| Wheel Front Type | 17 inch |
| Wheel Rear Type | 17 inch |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | -120/70-17 |
| Tire Rear | -180/60-17 |
| Brake Front | Disc |
| Brake Front Diameter | 320 mm |
| Brake Rear | Disc |
| Brake Rear Diameter | 245 mm |
| Battery Type | Maintenance Free |
|---|---|
| Battery Voltage | 12 V |
| Turn Lamp | LED |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Single Piece |
| Frame | Monocoque Aluminium |
| Drive Type | Chain |
|---|---|
| Carry Hook | No |