| Type | Desmosedici Stradale 90° V4, rearward-rotating crankshaft, 4 Desmodromically actuated valves per cylinder, liquid cooled |
|---|---|
| Engine cc | 999.99 cc |
| Maxpower | 214 HP @ 13,000 rpm |
| Max torque | 124 NM @ 10,000 rpm |
| Engine bore | 81.00 mm |
| Stroke | 53.50 mm |
| Fuel System | Electronic fuel injection system. Twin injectors per cylinder. Full ride-by-wire elliptical throttle |
| Compression Ratio | 14.0:1 |
| Cooling System | Liquid-Cooled |
| Gears | 6 |
| Clutch | Hydraulically controlled slipper and self-servo wet multiplate clutch |
| Starting Method | Electric |
| Seat Height | 830 mm |
|---|---|
| Wheelbase | 1464 mm |
| Fuel Tank | 16.00 liter |
| Weight | 198 kg |
| ABS | Bosch Cornering ABS |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | Fully adjustable Showa BPF fork. 43 mm chromed inner tube |
|---|---|
| Suspension Rear | Fully adjustable Sachs unit. Aluminum single-sided swingarm |
| Wheel Front Type | 17 inch |
| Wheel Rear Type | 17 inch |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | Pirelli Diablo Supercorsa SP 120/70 ZR17 |
| Tire Rear | Pirelli Diablo Supercorsa SP 200/60 ZR17 |
| Brake Front | Semi-floating discs, radially mounted Brembo Monob |
| Brake Front Diameter | 2 x 330 mm |
| Brake Rear | Disc, 2-piston calliper |
| Brake Rear Diameter | 245 mm |
| Battery Type | MF |
|---|---|
| Head Lamp | LED |
| Turn Lamp | LED |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Clip |
| Frame | Aluminum alloy |
| No. Cylinders | 4 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |
| Colors | Red |