|
|
H Power CRF 150 |
| Type | Single cylinder, 4 stroke, Air-cooled |
|---|---|
| Engine cc | 150 cc |
| Maxpower | 13.1 Bhp @ 8000 rpm |
| Max torque | 12.5 Nm @ 6000 rpm |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 5 |
| Clutch | Wet, Multi-Plate |
| Starting Method | Electric Start |
| Topspeed | 120.00 Kmph |
|---|
| Length | 1835 mm |
|---|---|
| Width | 765 mm |
| Height | 1050 mm |
| Seat Height | 760 mm |
| Wheelbase | 1250 mm |
| Ground Clearance | 210 mm |
| Fuel Tank | 8.50 liter |
| Weight | 125 kg |
| Maxload | 150 |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | Telescopic USD |
|---|---|
| Suspension Rear | Monoshock |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Front | 120/70-14 |
| Tire Rear | 140/70 -14 |
| Brake Front | Disc |
| Brake Rear | Disc |
| Battery Type | MF |
|---|---|
| Battery Capacity | 12V, 7Ah |
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Fuel Indicator | Yes |
|---|---|
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Clip |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |
| Colors | Red |