| Starting Method | Self Start Only |
|---|
| Mileage | 70 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 25.00 Kmph |
| Ground Clearance | 160 mm |
|---|---|
| Weight | 75 kg |
| Maxload | 90 |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | No |
| Wheel Front Type | 16 inch |
|---|---|
| Wheel Rear Type | 16 inch |
| Tire Type | Tube |
| Tire Front | 3.00 - 16 |
| Tire Rear | 3.00 - 16 |
| Brake Front | Drum |
| Brake Rear | Drum |
| Battery Type | Sealed LA |
|---|---|
| Battery Capacity | 48 V / 24 Ah |
| Turn Lamp | Bulb |
| Tail Light | Bulb |
| Speedometer | Analogue |
|---|---|
| Odometer | Analogue |
| Seat Type | Singel |
| Frame | Reinforced High Strength Steel Chassis |