|
|
Hero HF Deluxe Kick |
| Type | 4-stroke single cylinder OHC |
|---|---|
| Engine cc | 97.2 cc |
| Maxpower | 5.74 kW at 7500 rpm |
| Max torque | 8.04 N-m @4500 rpm |
| Engine bore | 50.00 mm |
| Stroke | 49.50 mm |
| Fuel System | Carburetor |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 4 |
| Clutch | Wet Type Multiplate |
| Starting Method | Kick Start Only |
| Mileage | 60 Kmpl |
|---|
| Length | 1965 mm |
|---|---|
| Width | 720 mm |
| Height | 1045 mm |
| Seat Height | 805 mm |
| Wheelbase | 1235 mm |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Fuel Tank | 10.50 liter |
| Weight | 112 kg |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | Telescopic hydraulic shock absorbers |
|---|---|
| Suspension Rear | Swing arm with 2 step adjustable hydraulic shock absorber |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tube |
| Tire Front | 2.75 x18 - 4PR/42 P |
| Tire Rear | 2.75 x 18 -6 PR/48 P |
| Brake Front | Drum |
| Brake Rear | Drum |
| Battery Type | MF |
|---|---|
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | Halogen Bulb |
| Turn Lamp | Yes |
| Ignition | DC - Digital CDI with TCIS |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | Yes |
| Fuel Indicator | Yes |
|---|---|
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Standard |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |
| Colors | Red |