|
|
Hero Ignitor Xtec |
| Type | Air cooled, 4 stroke |
|---|---|
| Engine cc | 124.7 cc |
| Maxpower | 10.4 @ 7750 (bhp/rpm) |
| Max torque | 10.4 @ 5500 (Nm/rpm) |
| Engine bore | 52.40 mm |
| Stroke | 57.80 mm |
| Fuel System | Carburetor |
| Compression Ratio | 9.11 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 5 |
| Clutch | Wet Multiplate |
| Starting Method | Electric & Kick |
| Mileage | 50 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 110.00 Kmph |
| Length | 2051 mm |
|---|---|
| Width | 743 mm |
| Height | 1074 mm |
| Seat Height | 793 mm |
| Ground Clearance | 180 mm |
| Fuel Tank | 10.00 liter |
| Weight | 115 kg |
| Suspension Front | Telescopic |
|---|---|
| Suspension Rear | 5 step Adjustable Hydraulic Shock Absorbers |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 80/100-18 |
| Tire Rear | 100/80-18 |
| Brake Front | Disc |
| Brake Front Diameter | 240 mm |
| Brake Rear | Drum |
| Brake Rear Diameter | 130 mm |
| Battery Type | MF |
|---|---|
| Battery Capacity | 4Ah (ETZ 5) |
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | LED |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | Yes |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Pipe |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Colors | Matte Axis Grey, Candy Blazing Red, Black Silver |