|
|
Hero Motocorp Splendor Pro |
| Type | Air-Cooled, 4-Stroke Single Cylinder OHC |
|---|---|
| Engine cc | 97.2 cc |
| Maxpower | 8.24 bhp @ 8000 rpm |
| Max torque | 8.05 Nm @ 5000 rpm |
| Engine bore | 50.00 mm |
| Stroke | 49.50 mm |
| Fuel System | Carburetor |
| Compression Ratio | 9.9:1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 4 |
| Clutch | Wet, Multi-Plate |
| Starting Method | Kick Start Only |
| Mileage | 90 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 87.00 Kmph |
| Length | 1970 mm |
|---|---|
| Width | 720 mm |
| Height | 1040 mm |
| Seat Height | 785 mm |
| Wheelbase | 1230 mm |
| Ground Clearance | 159 mm |
| Fuel Tank | 11.00 liter |
| Fuel Tank Reserve | 1.40 |
| Weight | 109 kg |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | Telescopic Hydraulic Shock Absorbers |
|---|---|
| Suspension Rear | Swing Arm With 5 Step Adjustable Hydraulic Shock Absorbers |
| Wheel Front Type | -18 inch |
| Wheel Rear Type | -18 inch |
| Tire Type | Tube |
| Tire Front | -2.75 - 18 |
| Tire Rear | -2.75 - 18 |
| Brake Front | Drum |
| Brake Front Diameter | 130 mm |
| Brake Rear | Drum |
| Brake Rear Diameter | 110 mm |
| Battery Type | Maintenance Free |
|---|---|
| Battery Capacity | 12 V, 3 Ah |
| Battery Voltage | 12 V |
| Head Lamp | 12V - 35W / 35W - Halogen bulb (Multi Reflector Type) |
| Turn Lamp | Bulb |
| Ignition | DC Digital CDI |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | Bulb |
| Speedometer | Analogue |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | - |
| Tripmeter | - |
| Fuel Indicator | - |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Single Piece |
| Frame | Tubular Double Cradle |