|
|
Hero iSmart 110 |
| Type | Air Cooled, 4 - Stroke Single Cylinder OHC |
|---|---|
| Engine cc | 109.15 cc |
| Maxpower | 8.9 bhp @ 7500 rpm |
| Max torque | 9 Nm @ 5500 rpm |
| Fuel System | Carburetor |
| Compression Ratio | 10:01 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 4 |
| Clutch | Multi-Plate, Wet Type |
| Starting Method | Self Start Only |
| Mileage | 60 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 87.00 Kmph |
| Length | 2015 mm |
|---|---|
| Width | 770 mm |
| Height | 1055 mm |
| Wheelbase | 1245 mm |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Fuel Tank | 8.50 liter |
| Fuel Tank Reserve | 2.00 |
| Weight | 115 kg |
| Maxload | 130 |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | Telescopic Hydraulic Shock Absorbers |
|---|---|
| Suspension Rear | Swing Arm with Adjustable Hydraulic Shock Absorbers |
| Wheel Front Type | 2.75 x 18-4 PR |
| Wheel Rear Type | 2.75 X 18-6 PR |
| Tire Front | 80/100-47P |
| Tire Rear | 80/100-54P |
| Brake Front | Drum |
| Brake Front Diameter | Internal Expanding Shoe Type 130mm |
| Brake Rear | Drum |
| Brake Rear Diameter | Internal Expanding Shoe Type 110mm |
| Battery Type | MF4 3Ah |
|---|---|
| Battery Capacity | 3 Ah |
| Battery Voltage | 12 V |
| Head Lamp | HS1 Bulb (35W/35W) |
| Turn Lamp | LED |
| Ignition | DC - Digital CDI |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | Bulb |
| Speedometer | Analogue |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Single Piece |
| Frame | Tubular Double Cradle Frame |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |