|
|
Hero Thriller 160R 4V |
| Type | 4 Stroke, Air-Oil Cooled, 4 Valve |
|---|---|
| Engine cc | 163.2 cc |
| Maxpower | 16.9 PS @ 8500 rpm |
| Max torque | 14.6 Nm @6500 rpm |
| Engine bore | 66.50 mm |
| Stroke | 47.00 mm |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Compression Ratio | 10.1:1 |
| Gears | 5 |
| Starting Method | Electric |
| Mileage | 40 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 130.00 Kmph |
| Length | 2029 mm |
|---|---|
| Width | 793 mm |
| Height | 1052 mm |
| Seat Height | 795 mm |
| Wheelbase | 1333 mm |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Fuel Tank | 12.00 liter |
| Weight | 144 kg |
| ABS | Yes |
|---|
| Suspension Front | Telescopic |
|---|---|
| Suspension Rear | Monoshock |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 100/80-17 |
| Tire Rear | 130/70 R 17 |
| Brake Front | Disc |
| Brake Rear | Disc |
| Battery Type | MF |
|---|---|
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | LED |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Clock | Digital |
| Gear Ddisplay | Yes |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Pipe |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Colors | Matt Slate Black (Pro Variant), Neon Shooting Star, Matt Slate Black (Standard Variant), Blazing Sports Red |