|
|
Honda Activa 125 |
| Type | Air Cooled, 4 Stroke, SI Engine |
|---|---|
| Engine cc | 124.9 cc |
| Maxpower | 8.6 bhp @ 6500 rpm |
| Max torque | 10.12 Nm @ 5000 rpm |
| Engine bore | 52.40 mm |
| Stroke | 57.90 mm |
| Fuel System | Carburetor |
| Compression Ratio | 9.8:1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Clutch | Automatic |
| Starting Method | Kick and Self Start |
| Mileage | 45 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 85.00 Kmph |
| Length | 1814 mm |
|---|---|
| Width | 704 mm |
| Height | 1151 mm |
| Seat Height | 765 mm |
| Wheelbase | 1260 mm |
| Ground Clearance | 155 mm |
| Fuel Tank | 5.30 liter |
| Fuel Tank Reserve | 1.00 |
| Weight | 110 kg |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | Yes |
| Suspension Front | Telescopic |
|---|---|
| Suspension Rear | Spring Loaded Hydraulic Type |
| Wheel Front Type | 12 inch |
| Wheel Rear Type | 10 inch |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 90/90 - 12 |
| Tire Rear | 90/100 -10 |
| Brake Front | Drum |
| Brake Front Diameter | 130 mm |
| Brake Rear | Drum |
| Brake Rear Diameter | 130 mm |
| Battery Type | Maintenance Free |
|---|---|
| Battery Capacity | 12 V - 3 Ah |
| Battery Voltage | 12 V |
| Head Lamp | 12 V - 35 / 35 W |
| Turn Lamp | Bulb |
| Ignition | CDI |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | Bulb |
| Speedometer | Analogue |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Single Piece |
| Frame | Under Bone |
| Drive Type | Chain |
|---|