|
|
Honda CB Hornet 160R SD |
| Type | Air Cooled, 4 Stroke, SI Engine |
|---|---|
| Engine cc | 162.71 cc |
| Maxpower | 15.6 bhp @ 8500 rpm |
| Max torque | 14.76 Nm @ 6500 rpm |
| Engine bore | 57.30 mm |
| Stroke | 63.09 mm |
| Fuel System | Carburetor |
| Compression Ratio | 10:01 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 5 |
| Clutch | Wet, Multi-Plate |
| Starting Method | Kick and Self Start |
| Mileage | 40 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 110.00 Kmph |
| Length | 2041 mm |
|---|---|
| Width | 783 mm |
| Height | 1091 mm |
| Seat Height | 790 mm |
| Wheelbase | 1346 mm |
| Ground Clearance | 164 mm |
| Fuel Tank | 12.00 liter |
| Fuel Tank Reserve | 1.30 |
| Weight | 138 kg |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | Telescopic |
|---|---|
| Suspension Rear | Monoshock |
| Wheel Front Type | 17 inch |
| Wheel Rear Type | 17 inch |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 100/80 - 17 |
| Tire Rear | 140/70 - 17 |
| Brake Front | Disc |
| Brake Front Diameter | 276 mm |
| Brake Rear | Drum |
| Brake Rear Diameter | 230 mm |
| Battery Type | Maintenance Free |
|---|---|
| Battery Capacity | 12V - 4Ah |
| Battery Voltage | 12 V |
| Head Lamp | 12V 35/35W |
| Turn Lamp | Bulb |
| Ignition | Digital CDI |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Clip Type |
| Frame | Diamond |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |
| Colors | Pearl Night Star Black, Pearl Siren Blue, Neo Orange Metallic, Sports Red, and Pearl Amazing White |