| Type | Liquid-Cooled 4-Stroke 2-Valve SOHC Single Cylinder |
|---|---|
| Engine cc | 125 cc |
| Maxpower | 13.14 Bhp @ 10,000 rpm |
| Max torque | 10 NM @ 8,000 rpm |
| Engine bore | 58.00 mm |
| Stroke | 47.20 mm |
| Fuel System | Carburator |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Gears | 6 |
| Clutch | Wet, multiplate with coil springs |
| Starting Method | Electric Start |
| Mileage | 59 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 110.00 Kmph |
| Length | 2015 mm |
|---|---|
| Width | 820 mm |
| Height | 1055 mm |
| Seat Height | 816 mm |
| Wheelbase | 1345 mm |
| Ground Clearance | 140 mm |
| Fuel Tank | 10.10 liter |
| Fuel Tank Reserve | 1.30 |
| Weight | 126 kg |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | 41mm Telescopic Inverted Fork (USD) |
|---|---|
| Suspension Rear | MonoShock |
| Wheel Front Type | 17M/C x MT3.00 |
| Wheel Rear Type | 17M/C x MT4.00 |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 110/70R17M/C 54H |
| Tire Rear | 150/60R17M/C 66H |
| Brake Front | Single Disc |
| Brake Rear | Single Disc |
| Battery Type | YTZ6V MF |
|---|---|
| Battery Capacity | 5 Ah |
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | Lo:13W Hi: 8.8W (LED) |
| Ignition | CDI |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | Stop: 2.5W Tail: 0.4W (LED) |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Standard |
| Frame | Inner Pivot Diamond Frame |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |