| Type | 4-Stroke, 8-Valve, Parallel Twin Cylinder |
|---|---|
| Engine cc | 249.7 cc |
| Maxpower | 38.2 Bhp @ 12,500 rpm |
| Max torque | 23.3 NM @ 11,000 rpm |
| Engine bore | 62.00 mm |
| Stroke | 41.40 mm |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Compression Ratio | 11.5:1 |
| Cooling System | Liquid Cooling |
| Gears | 6 |
| Clutch | Multiplate Wet Clutch with Coil Spring |
| Starting Method | Electric Start |
| Mileage | 30 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 179.00 Kmph |
| Length | 2060 mm |
|---|---|
| Width | 724 mm |
| Height | 1098 mm |
| Seat Height | 790 mm |
| Wheelbase | 1389 mm |
| Ground Clearance | 145 mm |
| Fuel Tank | 14.50 liter |
| Fuel Tank Reserve | 1.90 |
| Weight | 165 kg |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | Inverted Telescopic Front Suspension (USD) |
|---|---|
| Suspension Rear | Aluminum Swing Arm (5 Adjustable Mono Suspension with Pro-Link System) |
| Wheel Front Type | 17-inch |
| Wheel Rear Type | 17-inch |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 110/70 - 17 54S |
| Tire Rear | 140/70 - 17 66S |
| Brake Front | Hydraulic Disc, Dual Piston |
| Brake Front Diameter | 310 mm |
| Brake Rear | Hydraulic Disc, Single Piston |
| Brake Rear Diameter | 240 mm |
| Battery Type | MF |
|---|---|
| Battery Capacity | 7Ah |
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | LED |
| Pass Switch | Yes |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Clip Type |
| Frame | Truss Frame |
| No. Cylinders | 2 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |