|
|
Honda CD 110 Dream |
| Type | Air Cooled, 4 Stroke, SI Engine |
|---|---|
| Engine cc | 109.19 cc |
| Maxpower | 8.25 bhp @ 7500 rpm |
| Max torque | 8.63 Nm @ 5500 rpm |
| Engine bore | 50.00 mm |
| Stroke | 55.60 mm |
| Fuel System | Carburetor |
| Compression Ratio | 9.9:1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 4 |
| Clutch | Wet, Multi Plate |
| Starting Method | Kick Start Only |
| Mileage | 74 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 86.00 Kmph |
| Length | 2009 mm |
|---|---|
| Width | 737 mm |
| Height | 1074 mm |
| Seat Height | 820 mm |
| Wheelbase | 1258 mm |
| Ground Clearance | 179 mm |
| Fuel Tank | 8.00 liter |
| Fuel Tank Reserve | 1.50 |
| Weight | 105 kg |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | Telescopic Fork |
|---|---|
| Suspension Rear | Spring Loaded Hydraulic |
| Wheel Front Type | 18 inch |
| Wheel Rear Type | 18 inch |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 80/100 - 18 |
| Tire Rear | 80/100 - 18 |
| Brake Front | Drum |
| Brake Front Diameter | 130 mm |
| Brake Rear | Drum |
| Brake Rear Diameter | 130 mm |
| Battery Type | Maintenance Free |
|---|---|
| Battery Capacity | 12 V - 3 Ah |
| Battery Voltage | 12 V |
| Head Lamp | 12 V - 35 / 35 W |
| Turn Lamp | Bulb |
| Ignition | NA |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | Bulb |
| Speedometer | Analogue |
|---|---|
| Odometer | Analogue |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Standard |
| Frame | Diamond |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |