| Type | Air cooled, 4 stroke, SI Engine |
|---|---|
| Engine cc | 109.19 cc |
| Maxpower | 8.31bhp @7500 rpm |
| Max torque | 9.09 Nm @ 5000 rpm |
| Engine bore | 50.00 mm |
| Stroke | 55.60 mm |
| Fuel System | Carburator |
| Compression Ratio | 9.9:1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 4 |
| Clutch | Wet, Multi-Plate |
| Starting Method | Electric & Kick Start |
| Mileage | 74 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 86.00 Kmph |
| Length | 2043 mm |
|---|---|
| Width | 737 mm |
| Height | 1084 mm |
| Seat Height | 820 mm |
| Wheelbase | 1285 mm |
| Ground Clearance | 179 mm |
| Fuel Tank | 8.00 liter |
| Fuel Tank Reserve | 0.50 |
| Weight | 105 kg |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | Telescopic fork |
|---|---|
| Suspension Rear | Spring Loaded Hydraulic |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 80/100-18 |
| Tire Rear | 80/100-18 |
| Brake Front | Drum |
| Brake Front Diameter | 130 mm |
| Brake Rear | Drum |
| Brake Rear Diameter | 130 mm |
| Battery Type | MF |
|---|---|
| Battery Capacity | 12V5Ah |
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | 12V 35-35W |
| Turn Lamp | Yes |
| Ignition | CDI |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | Yes |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Singel |
| Handle Type | Standard |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Colors | 4 colors |