|
|
Honda CD80 |
| Type | 4-Stroke OHC single cylinder cooled by air |
|---|---|
| Engine cc | 72 cc |
| Maxpower | - |
| Max torque | - |
| Engine bore | 47.00 mm |
| Stroke | 41.40 mm |
| Fuel System | Carburetor |
| Compression Ratio | 8.8:1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 4 |
| Clutch | Multiple wt plates |
| Starting Method | Kick start |
| Mileage | 67 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 88.00 Kmph |
| Length | 1897 mm |
|---|---|
| Width | 751 mm |
| Height | 1014 mm |
| Ground Clearance | 136 mm |
| Fuel Tank | 8.50 liter |
| Fuel Tank Reserve | 1.20 |
| Weight | 82 kg |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | - |
|---|---|
| Suspension Rear | - |
| Wheel Front Type | - |
| Wheel Rear Type | - |
| Tire Type | Tube |
| Tire Front | 2.25 – 17 (4 PR) |
| Tire Rear | 2.50 – 17 (4 PR) |
| Brake Front | - |
| Brake Front Diameter | - |
| Brake Rear | - |
| Brake Rear Diameter | - |
| Battery Type | - |
|---|---|
| Battery Capacity | - |
| Battery Voltage | 12 V |
| Head Lamp | - |
| Turn Lamp | Bulb |
| Ignition | - |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | Bulb |
| Speedometer | - |
|---|---|
| Odometer | - |
| Techometer | - |
| Tripmeter | - |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Standard |
| Frame | Backbone type |