| Type | Flat 6-Cylinder, 4-Stroke, 24-Valve, SOHC |
|---|---|
| Engine cc | 999.99 cc |
| Maxpower | 126.4 PS @ 5500 rpm |
| Max torque | 170 Nm @ 4500 rpm |
| Engine bore | 73.00 mm |
| Stroke | 73.00 mm |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Gears | 7 |
| Clutch | DCT (Dual Clutch Transmission) Hydraulic, wet, multiplate with oil pressure |
| Starting Method | Self Start Only |
| Mileage | 14 Kmpl |
|---|
| Length | 2475 mm |
|---|---|
| Width | 905 mm |
| Height | 1340 mm |
| Seat Height | 745 mm |
| Wheelbase | 1695 mm |
| Ground Clearance | 130 mm |
| Fuel Tank | 21.10 liter |
| Weight | 364 kg |
| ABS | Dual Channel |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | Double Wishbone |
|---|---|
| Suspension Rear | Pro Link |
| Wheel Front Type | 18 inch |
| Wheel Rear Type | 16 inch |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 130/70-R18 |
| Tire Rear | 200/55-R16 |
| Brake Front | Dual Hydraulic Discs With 6-piston Caliper, ABS |
| Brake Front Diameter | 320 mm |
| Brake Rear | Ventilated Disc With 3-piston Caliper, ABS |
| Brake Rear Diameter | 316 mm |
| Battery Capacity | 12 V, 20 Ah |
|---|---|
| Head Lamp | LED |
| Turn Lamp | LED |
| Ignition | Full Transistorized Ignition |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED |
| Speedometer | Analogue |
|---|---|
| Techometer | Analogue |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Clip |
| Frame | Aluminum Die-Cast, Twin Tube |
| No. Cylinders | 6 |
|---|---|
| Drive Type | Shaft Drive |
| Carry Hook | No |
| Colors | Candy Ardent Red, Candy Ardent Red |