| Type | 2-valve air-cooled single cylinder |
|---|---|
| Engine cc | 124.9 cc |
| Maxpower | 9.7 Bhp @ 7000 rpm |
| Max torque | 10.9 Nm @ 5500 rpm |
| Engine bore | 52.40 mm |
| Stroke | 57.90 mm |
| Compression Ratio | 9.3:1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 4 |
| Clutch | Wet multiplate |
| Starting Method | Electric Start |
| Mileage | 65 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 103.00 Kmph |
| Length | 1760 mm |
|---|---|
| Width | 755 mm |
| Height | 1010 mm |
| Seat Height | 765 mm |
| Wheelbase | 1200 mm |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Fuel Tank | 5.50 liter |
| Fuel Tank Reserve | 1.00 |
| Weight | 102 kg |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | USD Front Forks, 31mm |
|---|---|
| Suspension Rear | Mono shock, steel square pipe swingarm |
| Wheel Front Type | Y-Spoke Aluminium Cast MT 2.5 -12 |
| Wheel Rear Type | Y-Spoke Aluminium Cast MT 2.5 -12 |
| Tire Front | 120/70-12 |
| Tire Rear | 130/70-12 |
| Brake Front | Single Disc with hydraulic dual-piston brake calip |
| Brake Front Diameter | 220 mm |
| Brake Rear | Single disc with hydraulic single-piston brake cal |
| Brake Rear Diameter | 190 mm |
| Battery Type | MF |
|---|---|
| Battery Capacity | 3.5Ah |
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | LED |
| Turn Lamp | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Tripmeter | Digital |
| Seat Type | Split Seat |
| Frame | Steel mono-backbone frame |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |