|
|
Honda Navi |
| Type | 4-Stroke, Air Cooled Single-Cylinder Engine With HET |
|---|---|
| Engine cc | 109.19 cc |
| Maxpower | 7.8 bhp @ 7000 rpm |
| Max torque | 8.96 Nm @ 5500 rpm |
| Engine bore | 50.00 mm |
| Stroke | 55.60 mm |
| Fuel System | Carburetor |
| Compression Ratio | 9.5 :1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Clutch | Automatic |
| Starting Method | Kick and Self Start |
| Mileage | 60 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 81.00 Kmph |
| Length | 1805 mm |
|---|---|
| Width | 748 mm |
| Height | 1039 mm |
| Seat Height | 765 mm |
| Wheelbase | 1286 mm |
| Ground Clearance | 156 mm |
| Fuel Tank | 3.80 liter |
| Weight | 101 kg |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | Telescopic Suspension |
|---|---|
| Suspension Rear | Spring Loaded Hydraulic |
| Wheel Front Type | -12 Inch |
| Wheel Rear Type | -10 Inch |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | -90/90-12 |
| Tire Rear | -90/100-10 |
| Brake Front | Drum |
| Brake Front Diameter | 130 mm, Drum |
| Brake Rear | Drum |
| Brake Rear Diameter | 130 mm, Drum |
| Battery Type | MF |
|---|---|
| Battery Capacity | 12 V, 3 Ah |
| Battery Voltage | 12 V |
| Head Lamp | 35 W |
| Turn Lamp | Bulb |
| Ignition | - |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | Bulb |
| Speedometer | Analogue |
|---|---|
| Odometer | Analogue |
| Techometer | - |
| Tripmeter | - |
| Fuel Indicator | - |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Single Piece |
| Frame | Under Born Type |