|
|
Honda Wave Alpha |
| Type | Air Cooled , 4 Stroke Single Cylinder OHC |
|---|---|
| Engine cc | 109.16 cc |
| Maxpower | 7.19 HP (5.2 kW)) @ 8000 RPM |
| Max torque | 8.54 Nm @ 5500 RPM |
| Engine bore | 50.00 mm |
| Stroke | 55.60 mm |
| Fuel System | Carburator |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 4 |
| Starting Method | Electric & Kick Start |
| Mileage | 70 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 80.00 Kmph |
| Length | 1897 mm |
|---|---|
| Width | 706 mm |
| Height | 1092 mm |
| Seat Height | 765 mm |
| Wheelbase | 1227 mm |
| Ground Clearance | 135 mm |
| Fuel Tank | 3.70 liter |
| Fuel Tank Reserve | 0.95 |
| Weight | 94 kg |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | Telescopic fork |
|---|---|
| Suspension Rear | Twin shocks |
| Wheel Front Type | Spoke |
| Wheel Rear Type | Spoke |
| Tire Front | 70/90-17 |
| Tire Rear | 80/90-17 |
| Brake Front | Drum |
| Brake Rear | Drum |
| Battery Type | MF |
|---|---|
| Battery Capacity | 12V5Ah |
| Head Lamp | 12V 35-35W |
| Turn Lamp | Yes |
| Ignition | CDI |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | Crystal Type |
| Seat Type | Singel |
|---|---|
| Handle Type | Standard |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Carry Hook | No |