|
|
Hundai Deluxe 100 |
| Type | Air cooled, 4 – stroke single cylinder OHC |
|---|---|
| Engine cc | 102 cc |
| Maxpower | 5.0 kw / 7500 rmp |
| Engine bore | 49.50 mm |
| Stroke | 52.40 mm |
| Fuel System | Carburator |
| Compression Ratio | 9.1:1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 4 |
| Clutch | Wet Type Multiplate |
| Starting Method | Electric & Kick Start |
| Mileage | 60 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 85.00 Kmph |
| Length | 2000 mm |
|---|---|
| Width | 780 mm |
| Seat Height | 1400 mm |
| Wheelbase | 1260 mm |
| Ground Clearance | 150 mm |
| Fuel Tank | 13.00 liter |
| Fuel Tank Reserve | 1.00 |
| Weight | 104 kg |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | Telescopic |
|---|---|
| Suspension Rear | Twin shocks |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Front | 2.75-17 |
| Tire Rear | 3.00-17 |
| Brake Front | Disc |
| Brake Rear | Drum |
| Battery Type | MF |
|---|---|
| Battery Capacity | 12V5Ah |
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | 12V 35-35W |
| Turn Lamp | Yes |
| Ignition | CDI |
| Pass Switch | Yes |
| Seat Type | Singel |
|---|---|
| Handle Type | Standard |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |