| Type | DOHC, 4-valve, Liquid-cooled |
|---|---|
| Engine cc | 249 cc |
| Maxpower | 27.6 BHP @ 9500 rpm |
| Max torque | 24.17 NM @ 7000 rpm |
| Engine bore | 73.00 mm |
| Stroke | 59.60 mm |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Compression Ratio | 12:1 |
| Cooling System | Liquid-Cooled |
| Gears | 6 |
| Clutch | Wet, Multiplate |
| Starting Method | Self Start Only |
| Topspeed | 140.00 Kmph |
|---|
| Length | 1937 mm |
|---|---|
| Width | 700 mm |
| Height | 1100 mm |
| Seat Height | 810 mm |
| Wheelbase | 1346 mm |
| Ground Clearance | 135 mm |
| Fuel Tank | 11.00 liter |
| Weight | 155 kg |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | 37mm upside down telescopic |
|---|---|
| Suspension Rear | Dual side aluminium swing arm with gas charged hydraulic shock absorber (non-step preload adjustable) |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Front | 110/70 R17 54S |
| Tire Rear | 150/60 R17 66S |
| Brake Front | Petal shaped spoke mounted single disc, 4 opposed |
| Brake Front Diameter | 300 mm |
| Brake Rear | Petal shaped spoke mounted single disc, 2 opposed |
| Brake Rear Diameter | 230 mm |
| Battery Type | MF |
|---|---|
| Head Lamp | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Analog |
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Clip |
| Frame | Steel Tubular Trellis Perimeter |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |
| Colors | Silver, White, Black |