|
|
Kawasaki KSR Pro 110 |
| Type | Single cylinder, Four-stroke |
|---|---|
| Engine cc | 110 cc |
| Maxpower | 8.60 Bhp @ 8000 rpm |
| Max torque | 8.60 Nm @ 6000 rpm |
| Engine bore | 53.00 mm |
| Stroke | 50.60 mm |
| Fuel System | Carburetor |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 4 |
| Starting Method | Electric & Kick |
| Mileage | 40 Kmpl |
|---|
| Length | 1725 mm |
|---|---|
| Width | 225 mm |
| Height | 1170 mm |
| Fuel Tank | 7.30 liter |
| Weight | 94 kg |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | Telescopic USD |
|---|---|
| Suspension Rear | MonoShock |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Front | 100/90-12 |
| Tire Rear | 100/90-12 |
| Brake Front | Disc |
| Brake Rear | Disc |
| Battery Type | MF |
|---|---|
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | Yes |
| Turn Lamp | Yes |
| Ignition | Digital DC-CDI |
| Pass Switch | Yes |
| Fuel Indicator | Yes |
|---|---|
| Seat Type | Single |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |