| Type | Liquid Cooled, 4-Stroke In Line Four |
|---|---|
| Engine cc | 998 cc |
| Maxpower | 197.3 bhp @ 11000 rpm |
| Max torque | 133.5 Nm @ 10500 rpm |
| Engine bore | 76.00 mm |
| Stroke | 55.00 mm |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Compression Ratio | 8.5:1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 6 |
| Clutch | Wet, Multiple Disc |
| Starting Method | Self Start Only |
| Mileage | 15 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 300.00 Kmph |
| Length | 2085 mm |
|---|---|
| Width | 770 mm |
| Height | 1125 mm |
| Seat Height | 825 mm |
| Wheelbase | 1455 mm |
| Ground Clearance | 130 mm |
| Fuel Tank | 17.00 liter |
| Weight | 238 kg |
| ABS | Yes |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | Inverted Fork With Rebound And Compression Damping, Spring Preload Adjustability And Top-out Springs |
|---|---|
| Suspension Rear | New Uni-trak With Gas-charged Shock, Piggyback Reservoir, Dual-range (High/Low-Speed) Compression Damping, Rebound Damping And Preload Adjustability, |
| Wheel Front Type | -17 inch |
| Wheel Rear Type | -17 inch |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | -120/70 - 17 |
| Tire Rear | -200/55 - 17 |
| Brake Front | Disc |
| Brake Front Diameter | 330 mm |
| Brake Rear | Disc |
| Brake Rear Diameter | 250 mm |
| Battery Type | Maintenance Free |
|---|---|
| Battery Capacity | - |
| Battery Voltage | 12 V |
| Head Lamp | - |
| Turn Lamp | LED |
| Ignition | Digital CDI |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Clip On |
| Frame | Trellis, High-Tensile Steel, With Swingarm Mounting Plate |