| Type | Liquid-Cooled, 4-Stroke In-Line Four |
|---|---|
| Engine cc | 806 cc |
| Maxpower | 111.5 bhp @ 10200 rpm |
| Max torque | 83 Nm @ 8000 rpm |
| Engine bore | 71.00 mm |
| Stroke | 50.90 mm |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Compression Ratio | 11.9:1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 6 |
| Clutch | Wet, Multi-Disc |
| Starting Method | Self Start Only |
| Mileage | 13 Kmpl |
|---|
| Length | 2100 mm |
|---|---|
| Width | 800 mm |
| Height | 1050 mm |
| Seat Height | 834 mm |
| Wheelbase | 1445 mm |
| Ground Clearance | 150 mm |
| Fuel Tank | 17.00 liter |
| Fuel Tank Reserve | 2.00 |
| Weight | 234 kg |
| ABS | Yes |
|---|---|
| CBS | Yes |
| Suspension Front | 41 mm inverted fork with rebound damping and |
|---|---|
| Suspension Rear | Bottom-Link Uni-Trak, gas-charged shock with |
| Wheel Front Type | -17 inch |
| Wheel Rear Type | -17 inch |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | -120/70ZR - 17 |
| Tire Rear | -180/55ZR - 17 |
| Brake Front | Disc |
| Brake Front Diameter | 310 mm |
| Brake Rear | Disc |
| Brake Rear Diameter | 250 mm |
| Battery Type | Maintenance Free |
|---|---|
| Battery Capacity | - |
| Battery Voltage | 12 V |
| Head Lamp | 55w |
| Turn Lamp | LED |
| Ignition | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Clip On |
| Frame | Tubular Backbone (With Engine Sub-Frame), High-Tensile Steel |