| Type | In-Line Four, 4-Stroke, 16-Valves, DOHC |
|---|---|
| Engine cc | 948 cc |
| Maxpower | 111 PS @ 8500 rpm |
| Max torque | 98.5 Nm @ 6500 rpm |
| Engine bore | 73.40 mm |
| Stroke | 56.00 mm |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Compression Ratio | 10.8:1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Gears | 6 |
| Clutch | Assist and Slipper Clutch |
| Starting Method | Self Start Only |
| Mileage | 20 Kmpl |
|---|
| Length | 2100 mm |
|---|---|
| Width | 865 mm |
| Height | 1150 mm |
| Seat Height | 835 mm |
| Wheelbase | 1470 mm |
| Ground Clearance | 130 mm |
| Fuel Tank | 17.00 liter |
| Weight | 215 kg |
| ABS | Yes |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | ΓΈ41 mm inverted fork with compression and rebound damping and spring preload adjustability / 120 mm |
|---|---|
| Suspension Rear | Horizontal Back-link, gas-charged shock with rebound damping and spring preload adjustability /140 mm |
| Wheel Front Type | 17 inch |
| Wheel Rear Type | 17 inch |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 120/70-ZR17 |
| Tire Rear | 180/55-ZR17 |
| Brake Front | Disc |
| Brake Front Diameter | 300 mm |
| Brake Rear | Disc |
| Brake Rear Diameter | 250 mm |
| Battery Type | MF |
|---|---|
| Head Lamp | LED |
| Turn Lamp | LED |
| Ignition | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED |
| Speedometer | Analogue |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Standard |
| Frame | Tubular, High-Trellis Steel |
| Drive Type | Chain |
|---|---|
| Carry Hook | No |