|
|
KTM 125 Duke Indian |
| Type | Single-cylinder, 4-stroke, 4V / DOHC |
|---|---|
| Engine cc | 125 cc |
| Maxpower | 15 hp @ 10,000 rpm |
| Max torque | 12 Nm @7,500 rpm |
| Engine bore | 58.00 mm |
| Stroke | 47.20 mm |
| Gears | 6 |
| Clutch | Wet Multi-Disc Clutch, Mechanically Operated |
| Starting Method | Electric |
| Mileage | 40 Kmpl |
|---|
| Seat Height | 830 mm |
|---|---|
| Wheelbase | 1357 mm |
| Ground Clearance | 175 mm |
| Fuel Tank | 13.40 liter |
| Weight | 139 kg |
| ABS | Dual ABS |
|---|
| Suspension Front | WP APEX USD 43 |
|---|---|
| Suspension Rear | WP APEX Shock Absorber / Preload |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 110 / 70-17 |
| Tire Rear | 150 / 60-17 |
| Brake Front | Disc |
| Brake Rear | Disc |
| Battery Type | MF |
|---|---|
| Battery Voltage | 12V |
| Seat Type | Split |
|---|
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |