| Type | Lightweight 4-stroke Liquid-Cooled 4-valve DOHC Single Cylinder (strongest in its class) |
|---|---|
| Engine cc | 248.8 cc |
| Maxpower | 30 HP @ 9000 rpm |
| Max torque | 24 NM @ 7500 rpm |
| Engine bore | 72.00 mm |
| Stroke | 61.10 mm |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Cooling System | Liquid Cooling |
| Gears | 6 |
| Clutch | PASCâ„¢ anti-hopping clutch/ mechanically operated (Slipper Clutch) |
| Starting Method | Electric |
| Mileage | 35 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 138.00 Kmph |
| Length | 2026 mm |
|---|---|
| Width | 836 mm |
| Height | 1267 mm |
| Seat Height | 830 mm |
| Wheelbase | 1357 mm |
| Ground Clearance | 185 mm |
| Fuel Tank | 13.50 liter |
| Weight | 166 kg |
| ABS | Yes |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | 43mm WP Suspension Up Side Down |
|---|---|
| Suspension Rear | WP Monoshock |
| Wheel Front Type | 17 inch |
| Wheel Rear Type | 17 inch |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 110/70-R17 |
| Tire Rear | 150/60-R17 |
| Brake Front | Disc |
| Brake Front Diameter | 300 mm |
| Brake Rear | Disc |
| Brake Rear Diameter | 230 mm |
| Battery Type | Maintenance Free |
|---|---|
| Head Lamp | Yes |
| Ignition | Contactless, controlled, fully electronic ignition system with digital ignition timing adjustment |
| Pass Switch | Yes |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Standard |
| Frame | Tubular space frame made from steel tubes, powder-coated (MOTO3 Inspired Chassis) |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |
| Colors | Black-White, Orange-White |