| Type | Single Cylinder, 4 Stroke, Liquid Cooled |
|---|---|
| Engine cc | 199.5 cc |
| Maxpower | 25 bhp @ 10000 rpm |
| Max torque | 19.2 Nm @ 8000 rpm |
| Engine bore | 72.00 mm |
| Stroke | 49.00 mm |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Compression Ratio | 11.3:1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Gears | 6 |
| Clutch | Wet Multi-Disc Clutch, Mechanically Actuated |
| Starting Method | Self Start Only |
| Mileage | 35 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 135.00 Kmph |
| Length | 2050 mm |
|---|---|
| Width | 730 mm |
| Height | 810 mm |
| Seat Height | 810 mm |
| Wheelbase | 1367 mm |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Fuel Tank | 11.00 liter |
| Fuel Tank Reserve | 2.50 |
| Weight | 130 kg |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | WP Upside-Down Ø 43 mm |
|---|---|
| Suspension Rear | WP, Monoshock |
| Wheel Front Type | 17 inch |
| Wheel Rear Type | 17 inch |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 110/70 - 17 |
| Tire Rear | 150/60 - 17 |
| Brake Front | Disc |
| Brake Front Diameter | 280 mm |
| Brake Rear | Disc |
| Brake Rear Diameter | 230 mm |
| Battery Type | Lead Acid/Maintenance Free |
|---|---|
| Battery Capacity | 12 V - 8 Ah |
| Battery Voltage | 12 V |
| Head Lamp | 12 V 60 / 55 W H 4 |
| Turn Lamp | LED |
| Ignition | Digital Ignition |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Split |
| Frame | Steel Trellis Frame, Powder Coated |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |