| Type | Single Cylinder, 4 Stroke, Liquid Cooled |
|---|---|
| Engine cc | 373.2 cc |
| Maxpower | 43 bhp @ 9000 rpm |
| Max torque | 35 Nm @ 7000 rpm |
| Engine bore | 89.00 mm |
| Stroke | 60.00 mm |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Compression Ratio | 12.6:1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Gears | 6 |
| Clutch | Antihopping Clutch / Mechanically Operated |
| Starting Method | Self Start Only |
| Mileage | 25 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 160.00 Kmph |
| Length | 2145 mm |
|---|---|
| Width | 760 mm |
| Height | 800 mm |
| Seat Height | 800 mm |
| Wheelbase | 1367 mm |
| Ground Clearance | 170 mm |
| Fuel Tank | 11.00 liter |
| Fuel Tank Reserve | 2.50 |
| Weight | 139 kg |
| ABS | Yes |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | WP Upside-Down Ø 43 mm |
|---|---|
| Suspension Rear | WP Monoshock |
| Wheel Front Type | -17 inch |
| Wheel Rear Type | -17 inch |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | -110/70 - 17 |
| Tire Rear | -150/60 - 17 |
| Brake Front | Disc |
| Brake Front Diameter | 300 mm |
| Brake Rear | Disc |
| Brake Rear Diameter | 230 mm |
| Battery Type | Maintenance Free |
|---|---|
| Battery Capacity | 8 Ah |
| Battery Voltage | 12 V |
| Head Lamp | 12V, 60/55W, H4 |
| Turn Lamp | LED |
| Ignition | Contactless, Controlled, Fully Electronic Ignition System With Digital Ignition Timing Adjustment |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Split |
| Handle Type | - |
| Frame | Steel Trellis Frame, Powder Coated |