| Type | 1-Cylinder, 4-Stroke Engine |
|---|---|
| Engine cc | 199.5 cc |
| Maxpower | 24.65 bhp @ 10000 rpm |
| Max torque | 19.2 Nm @ 8000 rpm |
| Engine bore | 72.00 mm |
| Stroke | 49.00 mm |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Compression Ratio | 14.5:1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Gears | 6 |
| Clutch | Wet Multi-Disc Clutch, Mechanically Actuated |
| Starting Method | Self Start Only |
| Mileage | 30 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 140.00 Kmph |
| Length | 1978 mm |
|---|---|
| Width | 688 mm |
| Height | 1098 mm |
| Seat Height | 820 mm |
| Wheelbase | 1340 mm |
| Ground Clearance | 179 mm |
| Fuel Tank | 9.50 liter |
| Fuel Tank Reserve | 1.50 |
| Weight | 154 kg |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | WP Upside-Down Ø 43 mm |
|---|---|
| Suspension Rear | WP Monoshock |
| Wheel Front Type | 17 inch |
| Wheel Rear Type | 17 inch |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 110/70 - 17 |
| Tire Rear | 150/60 - 17 |
| Brake Front | Disc |
| Brake Front Diameter | 300 mm |
| Brake Rear | Disc |
| Brake Rear Diameter | 230 mm |
| Battery Type | Maintenance Free |
|---|---|
| Battery Capacity | 12V 6Ah |
| Battery Voltage | 12 V |
| Head Lamp | Projector |
| Turn Lamp | LED |
| Ignition | Contactless, Controlled, Fully Electronic Ignition System With Digital Ignition Timing Adjustment |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Clip Type |
| Frame | Steel Trellis Frame, Powder Coated |