|
|
Lifan V110 Link Advance |
| Type | Single Cylinder 4 Storke, Air Colled, Petrol Engine |
|---|---|
| Engine cc | 110 cc |
| Maxpower | 7.8 BHP @ 7500 RPM |
| Max torque | 7.2 NM @ 6000 RPM |
| Fuel System | Carburetor |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 4 |
| Clutch | Wet Multiplate |
| Starting Method | Kick & Self starter |
| Mileage | 50 Kmpl |
|---|
| Length | 2005 mm |
|---|---|
| Height | 1345 mm |
| Wheelbase | 1245 mm |
| Ground Clearance | 155 mm |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | No |
| Tire Type | Tubeless |
|---|---|
| Tire Front | 2.75-17 |
| Tire Rear | 3.00-17 |
| Brake Front | Drum |
| Brake Rear | Drum |
| Battery Capacity | 12 V |
|---|---|
| Battery Voltage | 12 V |
| Head Lamp | Yes |
| Turn Lamp | Bulb |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | Bulb |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Standard |