|
|
Mahindra Arro XT |
| Type | 4-stroke, 1-cylinder, air-cooled |
|---|---|
| Engine cc | 106.7 cc |
| Maxpower | 8.5 Bhp @ 7500 rpm |
| Max torque | 8.5 Nm @ 5500 rpm |
| Engine bore | 52.40 mm |
| Stroke | 49.50 mm |
| Fuel System | Carburetor |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 4 |
| Clutch | Wet, Multi-Plate |
| Starting Method | Kick and Electric |
| Mileage | 75 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 100.00 Kmph |
| Length | 2000 mm |
|---|---|
| Width | 735 mm |
| Height | 1050 mm |
| Wheelbase | 1265 mm |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Fuel Tank | 13.70 liter |
| Weight | 120 kg |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | Telescopic hydraulic-damped |
|---|---|
| Suspension Rear | 5-step adjustable, coiled hydraulic-damped |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Front | 2.75” x 18” |
| Tire Rear | 3.0” x 18” |
| Brake Front | Drum |
| Brake Rear | Drum |
| Battery Type | MF |
|---|---|
| Battery Capacity | 12V, 5Ah |
| Head Lamp | 12V - 35W/35W Halogen Bulb |
| Turn Lamp | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED |
| Seat Type | Single |
|---|---|
| Handle Type | Standard |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |