|
|
Mahindra Pantero |
| Type | 4-stroke, Air cooled, Mci-5 Engine |
|---|---|
| Engine cc | 106.7 cc |
| Maxpower | 6.25 KW (8.5 PS) @ 7500 rpm |
| Max torque | 8.5 N-m @ 5500 rpm |
| Fuel System | Carburetor |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 4 |
| Clutch | Wet, Multiple-plate |
| Starting Method | Kick and Self Start |
| Mileage | 70 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 95.00 Kmph |
| Length | 2000 mm |
|---|---|
| Width | 735 mm |
| Height | 1050 mm |
| Wheelbase | 1265 mm |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Fuel Tank | 13.70 liter |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | No |
| Wheel Front Type | Alloy |
|---|---|
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tube |
| Brake Front | Drum |
| Brake Rear | Drum |
| Battery Voltage | 12V |
|---|---|
| Head Lamp | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Fuel Indicator | Yes |
|---|---|
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Standard |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |