|
|
Mahindra Rodeo RZ |
| Type | 4 Stroke, Air Cooler |
|---|---|
| Engine cc | 125 cc |
| Maxpower | 8 PS |
| Max torque | 9 NM |
| Fuel System | Carburator |
| Cooling System | Air Cooled |
| Starting Method | Electric & Kick Start |
| Mileage | 60 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 85.00 Kmph |
| Length | 1790 mm |
|---|---|
| Width | 650 mm |
| Height | 1110 mm |
| Wheelbase | 1245 mm |
| Ground Clearance | 154 mm |
| Fuel Tank | 4.50 liter |
| Weight | 106 kg |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | No |
| Wheel Front Type | 3.5 x 10 |
|---|---|
| Wheel Rear Type | 3.5 x 10 |
| Brake Front | Drum |
| Brake Rear | Drum |
| Battery Type | Maintenance Free |
|---|---|
| Battery Capacity | 12V5Ah |
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | Yes |
| Ignition | CDI |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | Yes |
| Fuel Indicator | Yes |
|---|---|
| Seat Type | Singel |
| Handle Type | Standard |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |