| Type | 4 Cylinder, 4 Stroke |
|---|---|
| Engine cc | 998 cc |
| Maxpower | 200 bhp @ 13400 rpm |
| Max torque | 114 Nm @ 9200 rpm |
| Engine bore | 79.00 mm |
| Stroke | 50.90 mm |
| Fuel System | Liquid Cooled |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 6 |
| Clutch | Wet, Multiplate Disc |
| Starting Method | Self Start Only |
| Mileage | 15 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 298.00 Kmph |
| Length | 2100 mm |
|---|---|
| Width | 750 mm |
| Wheelbase | 1430 mm |
| Ground Clearance | 115 mm |
| Fuel Tank | 17.00 liter |
| Weight | 192 kg |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | No |
| Wheel Front Type | 17 inch |
|---|---|
| Wheel Rear Type | 17 inch |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 120/70 - ZR 17 inches |
| Tire Rear | 190/55 - ZR 17 inches |
| Brake Front | Disc |
| Brake Rear | Disc |
| Battery Capacity | 12 V |
|---|---|
| Battery Voltage | 12 V |
| Head Lamp | Yes |
| Ignition | CDI |
| Pass Switch | Yes |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Clip On |
| Frame | CRMO Steel Tubular Trellis |
| Drive Type | Chain |
|---|