|
|
Piaggio Auge Classic |
| Type | Single Cylinder 4 stroke Air Cool Engine |
|---|---|
| Engine cc | 150 cc |
| Maxpower | 7.2kw/8000 rpm |
| Max torque | 8.6nm / 6000rpm |
| Fuel System | Carburator |
| Compression Ratio | 9.6:1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 5 |
| Starting Method | Electric & Kick Start |
| Mileage | 45 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 110.00 Kmph |
| Wheelbase | 1410 mm |
|---|---|
| Ground Clearance | 150 mm |
| Weight | 150 kg |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | Telescopic |
|---|---|
| Suspension Rear | Twin shocks |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Brake Front | Disc |
| Brake Rear | Drum |
| Battery Type | MF |
|---|---|
| Battery Capacity | 12V5Ah |
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | Yes |
| Turn Lamp | Yes |
| Ignition | CDI |
| Pass Switch | Yes |
| Fuel Indicator | Yes |
|---|---|
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Standard |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |