|
|
Runner Royal Plus 110 |
| Type | Four Stroke Petrol Engine |
|---|---|
| Engine cc | 110 cc |
| Maxpower | 6.0 kw at 7500 rpm |
| Max torque | 7.8 N.m at 6000 rpm |
| Engine bore | 49.92 mm |
| Stroke | 55.73 mm |
| Fuel System | Carborator |
| Compression Ratio | 9.0 : 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 4 |
| Clutch | Multiple wet |
| Starting Method | Kick & Self Starter |
| Mileage | 55 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 85.00 Kmph |
| Length | 2025 mm |
|---|---|
| Width | 785 mm |
| Height | 1235 mm |
| Wheelbase | 1290 mm |
| Ground Clearance | 138 mm |
| Fuel Tank | 10.00 liter |
| Fuel Tank Reserve | 0.60 |
| Weight | 114 kg |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | Hydraulic Telescopic |
|---|---|
| Suspension Rear | Coil spring Hydraulic |
| Wheel Front Type | 1.4x18 |
| Wheel Rear Type | 1.6x18 |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 2.75-18 |
| Tire Rear | 3.00-18 |
| Brake Front | Drum |
| Brake Rear | Drum |
| Battery Type | MF |
|---|---|
| Battery Capacity | 12V 6.5Ah |
| Battery Voltage | 12 V |
| Head Lamp | 12V 35W/35W 3W |
| Turn Lamp | 12V 10W |
| Ignition | CDI |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | 12V 21/5W |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Standard |
| Frame | Double Cradle |