|
|
Suzuki Gixxer Dual Tone SD |
| Type | 4-Stroke, 1-Cylinder, Air-cooled |
|---|---|
| Engine cc | 154.9 cc |
| Maxpower | 14.8ps@8000 rpm |
| Max torque | 14Nm@6000 rpm |
| Engine bore | 56.00 mm |
| Stroke | 62.90 mm |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 5 |
| Clutch | Wet Type Multiplate |
| Starting Method | Kick and Self Start |
| Mileage | 45 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 115.00 Kmph |
| Length | 2050 mm |
|---|---|
| Width | 785 mm |
| Height | 1030 mm |
| Seat Height | 780 mm |
| Wheelbase | 1330 mm |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Fuel Tank | 12.00 liter |
| Weight | 139 kg |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | Telescopic |
|---|---|
| Suspension Rear | Mono |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 100/80 - 17 |
| Tire Rear | 140/60R - 17 |
| Brake Front | Disc |
| Brake Rear | Drum |
| Battery Type | MF |
|---|---|
| Battery Capacity | 3AH |
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | 12V 35-35W |
| Turn Lamp | Clear Lense |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED |
| Fuel Indicator | Yes |
|---|---|
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Standard |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |