|
|
Suzuki GS150R |
| Type | 4 Stroke, Air -Cooled, SOHC |
|---|---|
| Engine cc | 149.5 cc |
| Maxpower | 13.8 bhp @ 8500 rpm |
| Max torque | 13.4 Nm @ 6000 rpm |
| Engine bore | 57.00 mm |
| Stroke | 58.60 mm |
| Fuel System | Carburetor |
| Compression Ratio | 9.35:1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 6 |
| Clutch | Wet, Multi Plate |
| Starting Method | Kick and Self Start |
| Mileage | 35 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 118.00 Kmph |
| Length | 2095 mm |
|---|---|
| Width | 785 mm |
| Height | 1120 mm |
| Seat Height | 790 mm |
| Wheelbase | 1335 mm |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Fuel Tank | 15.50 liter |
| Fuel Tank Reserve | 3.50 |
| Weight | 149 kg |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | Telescopic, Coil Spring, Oil Damped |
|---|---|
| Suspension Rear | Swingarm Type Coil Spring, Oil and Gas Damped |
| Wheel Front Type | 18 inch |
| Wheel Rear Type | 18 inch |
| Tire Type | Tube |
| Tire Front | 2.75 - 18 |
| Tire Rear | 100/90 - 18 |
| Brake Front | Disc |
| Brake Rear | Drum |
| Battery Type | Maintenace Free |
|---|---|
| Battery Capacity | 12 V - 5 Ah |
| Battery Voltage | 12 V |
| Head Lamp | 35 W / 35 W |
| Turn Lamp | Bulb |
| Ignition | CDI |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Standard |
| Frame | Tubular Double Cradle |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |