| Type | 4-Stroke, SOHC |
|---|---|
| Engine cc | 149.5 cc |
| Maxpower | 15.42 Bhp @ 8000 rpm |
| Max torque | 11.20 Nm @ 6000 rpm |
| Engine bore | 57.00 mm |
| Stroke | 58.60 mm |
| Fuel System | Carburator |
| Compression Ratio | 9.2:1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 5 |
| Clutch | Wet Multi-Disc |
| Starting Method | Electric Start |
| Mileage | 50 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 110.00 Kmph |
| Length | 2250 mm |
|---|---|
| Width | 900 mm |
| Height | 1160 mm |
| Seat Height | 710 mm |
| Wheelbase | 1460 mm |
| Ground Clearance | 150 mm |
| Fuel Tank | 11.50 liter |
| Fuel Tank Reserve | 2.00 |
| Weight | 150 kg |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | Telescopic Forks |
|---|---|
| Suspension Rear | Swing Arm, 5-step Adjustable Shock Absorbers |
| Wheel Front Type | 18-inch |
| Wheel Rear Type | 18-inch |
| Tire Front | 90/90-R18 |
| Tire Rear | 120/80-R16 |
| Brake Front | Single Disc |
| Brake Rear | Drum Brake |
| Battery Type | Maintenance Free |
|---|---|
| Battery Capacity | 12V5Ah |
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | Yes |
| Turn Lamp | Yes |
| Ignition | Electronic |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | Yes |
| Speedometer | Analog |
|---|---|
| Odometer | Analog |
| Tripmeter | Analog |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Standard |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | Yes |