|
|
Suzuki Hayate |
| Type | Air-Cooled, 4-Stroke, 1-Cylinder, SOHC |
|---|---|
| Engine cc | 112.8 cc |
| Maxpower | 8.3 bhp @ 7500 rpm |
| Max torque | 9.3 Nm @ 5500 rpm |
| Engine bore | 51.00 mm |
| Stroke | 55.30 mm |
| Fuel System | Carburetor |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 4 |
| Clutch | Wet, Multi Plate |
| Starting Method | Kick and Self Start |
| Mileage | 80 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 100.00 Kmph |
| Length | 2030 mm |
|---|---|
| Width | 720 mm |
| Height | 1070 mm |
| Seat Height | 795 mm |
| Wheelbase | 1305 mm |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Fuel Tank | 10.00 liter |
| Fuel Tank Reserve | 2.00 |
| Weight | 112 kg |
| ABS | No |
|---|---|
| CBS | No |
| Suspension Front | Telescopic Forks |
|---|---|
| Suspension Rear | Twin shocks |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Front | 70/100 - 17 |
| Tire Rear | 80/100 - 17 |
| Brake Front | Drum |
| Brake Front Diameter | 130 mm |
| Brake Rear | Drum |
| Brake Rear Diameter | 110 mm |
| Battery Type | Maintenance Free |
|---|---|
| Battery Capacity | 12 V - 3 Ah |
| Battery Voltage | 12 V |
| Head Lamp | 12 V - 35 / 35 W |
| Turn Lamp | Bulb |
| Ignition | CDI |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | Bulb |
| Speedometer | Analogue |
|---|---|
| Odometer | Analogue |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Single Piece |
| Frame | Tubular Frame |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |
| Colors | Red, Grey, Black |