|
|
Suzuki Hayate EP |
| Type | 4 -Stroke,1-Cylinder, Air cooled, SOHC, 2 Valve |
|---|---|
| Engine cc | 113 cc |
| Maxpower | 8.7Ps @ 7500rpm |
| Max torque | 9.3Nm @ 5000 rpm |
| Engine bore | 51.00 mm |
| Stroke | 55.30 mm |
| Fuel System | Carburetor |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 4 |
| Clutch | Wet Type Multiplate |
| Starting Method | Electric & Kick |
| Mileage | 70 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 100.00 Kmph |
| Length | 2025 mm |
|---|---|
| Width | 740 mm |
| Height | 1060 mm |
| Seat Height | 795 mm |
| Wheelbase | 1305 mm |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Fuel Tank | 10.00 liter |
| Weight | 107 kg |
| Suspension Front | Telescopic |
|---|---|
| Suspension Rear | Dual 5 Step Adjustable |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 70/100 -17 |
| Tire Rear | 80/100 -17 |
| Brake Front | Drum |
| Brake Rear | Drum |
| Battery Type | Maintenance Free |
|---|---|
| Battery Capacity | 12 V, 3Ah |
| Head Lamp | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Fuel Indicator | Yes |
|---|---|
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Standard |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |
| Colors | Glass Sparkle Black, Pearl Mira Red, Metallic Oork Grey |